HAKKIMDA

ÖZGEÇMİŞ


1952 yılında İstanbul’da doğdum.

Liseyi İstanbul Alman Lisesi’nde, üniversite lisans ve yüksek lisansı Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde okuyarak elektronik yüksek mühendisi oldum. Doktora eğitimime Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayıp Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bitirdim.

Daha sonra bir süre Yıldız Teknik Üniversitesi’nde asistan ve öğretim üyesi olarak görev yaptım.

1994 yılından beri, babam ile birlikte kurduğum şirkette, aydınlatma projesi ve fotometrik ölçmeler yapmaktayım. Yani bir bakıma ışık benim profesyonel konum.

Fotografa ilgim çok küçük yaşlarda babamın hediye ettiği fotograf makinesi ile başladı. Uzun yıllar süren amatör fotograf merakım, dijital fotograf makinelerinin çıkması ile boyut değiştirdi, ve yavaş yavaş yarı profesyonelliğe doğru adımlar attım. Uzun süre ilgimi çekmiş olan çıplak konulu fotograf çekimlerine de, dijital fotografın getirdiği olanaklar ile nihayet 2009 yılında başladım ve bunun sonucunda da kendi mütevazi küçük stüdyomu kurdum.

Fotograf sunumu hazırlama konusuna da özel ilgi duymaya başladım ve bu yönde de ciddi çalışmalar yapmaya yöneldim.

2012 yılında İFSAK üyesi oldum.

2012 yılında başladığım Harami Fotograf atölyesi serüvenimi, Mart 2013 te Pro Harami ünvanı alarak bitirdim ve Harami ailesine katıldım. Harami olarak serüvenim yeni başlıyor ve sürekli olacağına inanıyorum.

SERGİLER
2013 Temmuz: Bozcaada'da Rengigül Galeri: "Fotograflarla Bozcaada" isimli ilk kişisel fotograf sergimi açtım. (34 fotograf)
2013 Ekim: Istanbul Avusturya Sen Jorj Hastanesinde "40 Haramiler - İnsan Hikayeleri" sergisine bir fotograf ile katıldım.
2013 Kasım: İz TV de Wilko van Herpen in İki Göz Bir Şehir programı ile bağlantılı düzenlenen Burgazada Projesi sergisine bir fotograf ile katıldım.
2014 Temmuz: Bozcaada'da Rengigül Galeri'de bir ressam ve bir heykeltraş ile ortak konusu nü olan bir sergiye 10 fotograf ile katıldım.
2014 Aralık: 40 Haramiler "Fine Art Fotograf Atölyesi" sergisine bir fotograf ile katıldım.

Dr. Osman Sirel

Cirriculum Vitae


He has been born in 1952 in Istanbul

College:  German School Istanbul
University: Istanbul Bopsphorus University, Electronic Engineering (Undergraduate, Graduate, PhD)
PhD Thesis: Istanbul Yıldız Technical University

Worked between 1984-1994 in Yıldız Technical University as teaching staff.

Founded in 1994 YFU (www.yfu.com) with his father, and works there since then. Here he founded the photometry laboratory and designed and manufactured the measuring instrument named goniophotometer.

He deals with photography since childhood. His first camera was a pinhole, a gift from his father.
In 2002 he started to use digital cameras and since then he works more concentrated on his favorite theme "nude".

In 2012 he became a member of one of the most known photograhic organization in Turkey, IFSAK.

The same year he started courses about photography given by the famous photographer Muammer Yanmaz and became a member of that group as Pro-Harami in 2013. He also then acheived a pass as Sports Photograper in cooperation with Nikon.

He is very interested in making slide-shows accompanied by music.


EXHIBITIONS
2013 July: In Bozcaada Gallery Rengigul "Bozcaada with Photographs"; private exhibition with 34 works
2013 October: Istanbul Austria Saint George Hospital; "Human Stories" one photograph.
2013 November: For IZ TV with Wilko van Herpen for the program "Two Eyes One City";"Burgazada Project" with one photograph
.2014 July: In Bozcaada Gallery Rengigul; In an exhibition named "3 in 1" on theme "nude" with a painter and a sculpture artist; 10 photographs
.2014 December: "2. Fine Art Photography Workshop" exhibition with one photograph.

Using Format